3 Ιαν 2013

EYΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Χίμκι - Μπαρτσελόνα 78-65

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Χίμκι, η οποία επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 78-65 και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Χίμκι που νίκησε την Μπαρτσελόνα με 78-65 στη Ρωσία και πήρε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.
Για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, από την οποία έλειψε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο οι Πιτ Μάικλ και Εράζεμ Λόρμπεκ προσπάθησαν να διατηρήσουν κοντά στο σκορ τους Καταλανούς, όμως η Χίμκι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα χωρίς δυσκολίες.
Η Χίμκι προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά του ματς, αλλά η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε γρήγορα με τις δύο ομάδες τελικά να συμβαδίζουν. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα τριών πόντων για τους Ρώσους (21-18), έπειτα από τρίποντο του Ζουκανένκο λίγο πριν τη λήξη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά τους μέχρι και τους επτά πόντους (40-33) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 46-41. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Χίμκι θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την απόδοση της και θα καταφέρει να αποσπαστεί με 62-48, ύστερα από καλάθι του Κοπόνεν για να βρει το 30' τις δύο ομάδες στο 62-55.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού οι Ρώσοι πάτησαν... γκάζι και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 78-65.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-41, 62-55, 78-65.
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αγκοστίν 7, Φριτζόν 13(1), Κοπόνεν 9(1), Βίαλτσεκ 4, Λόντσαρ 3, Ρίβερς 3(1), Μόνια 3(1), Ζουκανένκο 10(1), Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 10, Νίλσεν.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 8, Γιασικεβίτσιους 6, Ουάλας 1, Ινγκλς 8(2), Λόρμπεκ 12(2), Τζαβάι, Μάικλ 14, Τόμιτς 16.

Πηγή: Sport 24