22 Σεπ 2009

Άγιος Βασίλειος Γυθείου-Ευρώτας Έλους 0-0(2-4 στα πέναλτι)για το Κύπελλο Λακωνίας

Κύπελλο Λακωνίας 2ης φάσης,
Περίοδος 2009-10,
Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2009,
Άγιος Βασίλειος Γυθείου-Ευρώτας Έλους 0-0(2-4 στα πέναλτι),

Λιγοστές φάσεις και από τις δύο ομάδες.Η πρώτη φάση έγινε στο 8' λεπτό όταν ο Συριανός απέκρουσε από κοντά με τα πόδια στην πιο κλασσικά ευκαιρία του αγώνα.Επίσης,στο 42' λεπτό ο τερματοφύλακας του Ευρώτα απέκρουσε φάουλ στη δεξιά του γωνία ψηλά.Ο Ευρώτας είχε την πρώτη ευκαιρία με τον Παπαγιαννόπουλο που απέναντι στον τερματοφύλακα πλάσαρε αλλά η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα.Ήταν λίγο πλάγια.Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν αυτές οι φάσεις σε ένα κακό παιχνίδι.Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη φάση ήταν για τον Ευρώτα στο 80' λεπτό όταν ο Αλίμπαλης Γιώργος έπιασε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.Στο 88' λεπτό ο Ρουμπής έκανε ένα λάθος στην άμυνα,βγήκε η σέντρα από παίκτη του Αγίου Βασιλείου αλλά ο συμπαίκτης του σούταρε ψηλά άουτ.εκεί τελείωσε ο αγώνας και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.Στο 100' λεπτό ο Αλέκοβ εκτέλεσε φάουλ το οποίο πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το κάθετο δοκάρι.Στο 105' λεπτό σε εκτέλεση φάουλ από τον Αλίμπαλη ο τερματοφύλακας απέκρουσε και η μπάλα πήγε σε κόρνερ.Στο 112' λεπτό νέα κεφαλιά του Αλίμπαλη η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια από ευννοϊκή θέση.Καλύτερος ο Ευρώτας στην παράταση και θα μπορούσε να είχε αποφύγει τα πέναλτι λόγω των πολλών ευκαιριών χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν καλύτερος.Στην διαδικασία των πέναλτι ο Αντώνης Θώμος ήταν αυτός που χτύπησε το πρώτο πέναλτι εύστοχα.Στο επόμενο ο Άγιος Βασίλειος ισοφάρισε σε 1-1.Ο Κλάψης Χρήστος εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτι για τον Ευρώτα κάνοντας το 1-2.Το επόμενο πέναλτι του Αγίου Βασιλείου ο Συριανός Κώστας απέκρουσε.Ο Κρητικάκος Γιώργος εκτέλεσε το τρίτο πέναλτι του Ευρώτα κάνοντας το 1-3.Το επόμενο πέναλτι που κτύπησε ο Άγιος Βασίλειος έγινε το 2-3.Ο Αλέκοβ έκανε το τέταρτο πέναλτι του Ευρώτα κάνοντας το 2-4 δίνοντας το προβάδισμα στον Ευρώτα.Το επόμενο πέναλτι του Αγίου Βασιλείου έπιασε πάλι ο Συριανός Κώστας και εκεί ολοκληρώθηκε ο αγώνας.Ουδις παίκτης του Ευρώτα δεν πανηγύρισε την πρόκριση και όλοι έφυγαν με κατεβασμένο το κεφάλι.