5 Ιαν 2009

0-0 Παναθηναϊκός και Α.Ε.Κ. στο Ο.Α.Κ.Α

Τις όποιες ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου ελαχιστοποίησαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ μένοντας στο 0-0 στο ΟΑΚΑ στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Αρκετά καλός ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου με εκατέρωθεν ευκαιρίες με μεγαλύτερες ένα δοκάρι του Κυργιάκου στο 30΄ και μια απίστευτη ευκαιρία του Ζιλμπέρτο Σίλβα δύο λεπτά αργότερα. Κυρίαρχοι οι «πράσινοι» στο δεύτερο 45λεπτο είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ενώ αντίθετα η «Ένωση» έδειχνε να βολεύεται με τη την ισοπαλία και σίγουρα φεύγει πιο ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα. Για δύο περιπτώσεις πέναλτι σε Βύντρα (40΄) και Ρουκάβινα (88΄) διαμαρτύρεται το «τριφύλλι».

Το ματς

Με σύστημα 4-3-1-2 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Χενκ Τεν Κάτε. Ο Ολλανδός έδωσε καθαρά ελεύθερο ρόλο στον Καραγκούνη ο οποίος συνεχώς άλλαζε μεριές, ενώ μπροστά του βρισκόντουσαν οι Μάντζιος και Σαλπιγγίδης. Απ’ τη μεριά του ο Ντούσαν Μπάγεβιτς χρησιμοποίησε όπως αναμενόταν το 4-4-2 έχοντας ως επιθετικό δίδυμο τους Μπλάνκο και Τζεμπούρ. Ένα ντέρμπι με πάθος, δύναμη, σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετές εκατέρωθεν ευκαιρίες είδαμε στο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου κανείς εκ των δύο αντιπάλων δεν μπόρεσε να επιβάλει με διάρκεια το ρυθμό του. Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερο κατοχή μπάλας δείχνοντας πως διαθέτει περισσότερους ποδοσφαιριστές ικανούς γι’ αυτή τη δουλειά, ενώ ο Καραγκούνης αλλάζοντας πλευρές παίζοντας σε ελεύθερο ρόλο προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποια ρήγματα βρίσκοντας «τρύπες» στην αντίπαλη άμυνα. Ο Σιμάο έσπαγε με την ικανότητα που τον διακρίνει όμορφα τη μπάλα στα πλάγια, ωστόσο τα πράγματα για τον Τεν Κάτε δεν πήγαιναν καλά απ’ τη μεριά του Γκάμπριελ καθώς ο Βραζιλιάνος δεν έδειξε την όρεξη που είχε σε άλλα παιχνίδια με την ταχύτητά του και τη δύναμή του, όντας επηρεασμένος απ’ τον τραυματισμό του. Οι «πράσινοι» στο 10΄ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Σαλπιγγίδη ο οποίος δεν μπόρεσε από ευνοϊκή θέση να νικήσει τον Σάχα. Τα πράγματα για τον Τεν Κάτε άλλαξαν στο 24΄ αφού αναγκάστηκε να σπαταλήσει την πρώτη του αλλαγή λόγω του τραυματισμού του Γκούμα και χωρίς να αλλάξει το σύστημα τοποθέτησε τον νεοεισελθόντα Μελίσση στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Βύντρα πλάι στον Σαριεγκί στο κέντρο της άμυνας. Η ΑΕΚ παίζοντας πιο προσεκτικά παρότι δεν είχε την κατοχή κατάφερε να δημιουργήσει περισσότερες φορές σύγχυση στα καρέ του Γκαλίνοβιτς. Μάλιστα είχε δύο φορές την ευκαιρία να ανοίξει τον σκορ με τον Σωτήρη Κυργιάκο ο οποίος δεν μπόρεσε σε δύο περιπτώσεις με κεφαλιά στο 19΄ αρχικά και στο 30΄ που χτύπησε και στο δοκάρι, να «πληγώσει» την πρώην ομάδα του. Ο ρυθμός και στη συνέχεια ήταν αρκετά καλός, αν και τα πολλά σφυρίγματα διέκοπταν συνεχώς το παιχνίδι. Μετά το 30΄ οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 32΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή ευκαιρία με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα που δεν μπόρεσε σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα…Τα τελευταία δέκα λεπτά ο έλεγχος άνηκε στον Παναθηναϊκό που είχε μία ακόμα καλή φάση με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα στο 39΄, όμως η «Ένωση» στο 43΄ «κλώτσησε» μια καλή φάση που προήλθε από όμορφη ενέργεια του Μπλάνκο ο οποίος δεν είχε φανεί ως εκείνη τη στιγμή. Πάντως στο 41΄ οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Βύντρα από τον Μαϊστόριβιτς, όμως ο Βασσάρας δεν είδε κάτι το αντικανονικό. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε πως ήθελε πιο πολύ τη νίκη και κυριάρχησε έχοντας σε όλη τη διάρκεια τον έλεγχο του αγώνα. Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάτι το αξιόλογο και με μέτριο ρυθμό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπαθούσαν κυρίως με επιθέσεις από τα αριστερά να απειλήσουν τον Σάχα. Ο Τεν Κάτε είδε πως ο Γκάμπριελ δεν μπορεί να βοηθήσει και έτσι τον άλλαξε νωρίς με τον Ρουκάβινα, τοποθετώντας τον Κροάτη στα αριστερά και τον Σαλπιγγίδη στα δεξιά. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έβλεπε πως η ισοπαλία θα ήταν αποτέλεσμα προσιτό και έτσι προτίμησε να μην ρισκάρει, ενώ διαπίστωσε «χτυπώντας» στις αντεπιθέσεις πως μπορεί πάρει και το ματς. Στο διάστημα 60-75 ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε φτάσει σε κάποιο τέρμα όμως ο Ζιλμπέρτο σε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία στο 63΄ αλλά και ο Καραγκούνης στο 67΄ και το 69΄ δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στο τελευταίο τέταρτο οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους από τον πάγκο με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να ανησυχήσει τον Γκαλίνοβιτς. Μέχρι το τέλος του αγώνα το «άναρχο» παιχνίδι του Καραγκούνη κυρίως στο δεύτερο μέρος αλλά και η έλλειψη «καθαρού» μυαλού των επιτιθέμενων με πρώτο το Σαλπιγγίδη δεν άλλαξαν τη μοίρα του παιχνιδιού, ενώ το μόνο άξιο αναφοράς ήταν οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι σε ανατροπή του Ρουκάβινα στο 86΄.