14 Δεκ 2008

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 14/12/08
14/12/1969:Σπαρτιατικός-Ευρώτας Έλους 0-2
ΣΗΜ:Την περίοδο 1969/70 ο Ευρώτας Έλους αναδείχθηκε Πρωταθλητής Λακωνίας και επίσης ήταν αήττητος.

Στην 3η θέση της Μπουντεσλίγκα η Χέρτα

Περίοδο φόρμας φαίνεται ότι διανύει η Χέρτα που συνέτριψε με 4-0 στο Βερολίνο την Καρλσρούη και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Μπουντεσλίγκα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού την Πέμπτη στον κρίσιμο αγώνα για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, σκόραρε με τους Νίκου στο 8ο, Ντομοβτσίσκι στο 74ο, Λουστενμπέργκερ στο 86ο και Ραφαέλ στο 88ο. Ο Λουσιάν Φαβρ χρησιμοποίησε τους Ντρόμπνι, Φρίντριχ, Φον Μπέργκεν (70΄ Ντομοβτσίσκι), Κακά, Στάιν, Νταρντάι, Κάτσαρ (68΄ Λουστενμπέργκερ), Νίκου, Σισέρο, Πάντελιτς, Βορονίν (63΄ Ραφαέλ) Μεγάλο ματς έγινε στη Στουτγκάρδη, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μπάγερν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κεντίρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι Βαυαροί με τέρματα των Μπορόβσκι και Τόνι «γύρισαν» προσωρινά το ματς, αλλά στο 85΄ αποβλήθηκε ο Οντο και στο 90΄ ο Κεντίρα χάρισε στην ομάδα του το βαθμό της ισοπαλίας. Πλέον, η Χόφενχαϊμ χρειάζεται μία ισοπαλία στο αυριανό ματς με τη Σάλκε για να αναδεχθεί πρωταθλήτρια χειμώνα, στην παρθενική παρουσία της στη μεγάλη κατηγορία. Το Αμβούργο νίκησε 1-0 την Αϊντραχτ και ισοβαθμεί με τη Χέρτα. Στο παιχνίδι αυτό ο Νίκος Λυμπερόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο με την ομάδα της Φρανκφούρτης, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ έχουν ως εξής:
Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 2-1 (35' Ζιντάν, 55' Σαχίν - 80' Φαν ντεν Μπεργκ)
Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 2-1 (27΄ Μερτεζάκερ, 63΄ Ζόσουε - 3΄ Γκέντνερ)
Αμβούργο-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (59΄ Πέτριτς)
Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (45΄+, 90΄ Κεντίρα - 48΄ Μπορόβσκι, 66΄ Τόνι)
Λεβερκούζεν-Κότμπους 1-1 (77΄ Ρόλφες - 90΄+ Σάο)
Ανόβερο-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (32΄ Στάινερ - 59΄ Βισνιάρεκ)
Χέρτα Βερολίνου-Καρλσρούη 4-0 (8΄ Νίκου, 74΄ Ντομοβτσίσκι, 86΄ Λουστενμπέργκερ, 88΄ Ραφαέλ)
Μπόχουμ-Κολωνία 1-2 (58΄ Νταμπρόβσκι - 44΄ ΜακΚένα, 87΄ Ισιάκου)
Χοφενχάιμ-Σάλκε 14/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 17 αγώνες)
Μπάγερν Μονάχου 35 Χοφενχάιμ 34 -16αγ. Χέρτα Βερολίνου 33 Αμβούργο 33 Λεβερκούζεν 32 Ντόρτμουντ 29 Βέρντερ Βρέμης 26 Βόλφσμπουργκ 26 Σάλκε 26 -16αγ. Στουτγκάρδη 25 Κολωνία 22 Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 19 Ανόβερο 17 Αρμίνια Μπίλεφελντ 14 Καρλσρούη 13 Κότμπους 13 Μπόχουμ 11 Γκλάντμπαχ 11

Νίκη-ανάσα για τον Ηρακλή στην Τρίπολη

Σημαντική νίκη με 2-1 πήρε ο Ηρακλής μέσα στην Τρίπολη επί του Αστέρα για την 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο «Γηραιός» με την νίκη αυτή ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας ανεβαίνοντας στην 10η θέση με 15 βαθμούς. Μετά από ένα άγονο και μέτριο ποιοτικά πρωτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο μέρος ρισκάροντας περισσότερο για να πετύχουν τον στόχο τους. Στο 57΄, ο Επστάιν βγήκε στην αντεπίθεση, κέρδισε με αρκετή τύχη τις κόντρες και πλάσαρε τον Αμπάρη, για να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Μετά το γκολ αυτό, ο Ηρακλής έδωσε χώρο στον Αστέρα και «χτυπούσε¨στις αντεπιθέσεις, όπως στο 78΄ όπου μετά από αδράνεια στην άμυνα του Αστέρα, ο Παναγιώτης Κονέ έγραψε 0-2. Λίγο αργότερα (79΄) οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά ο Φιλομένο με κεφαλιά "σημάδεψε" το δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Οταν ο ίδιος παίκτης, στο 85΄, διαμόρφωσε το τελικό 1-2, τα χρονικά περιθώρια είχαν πλέον στενέψει δραματικά. Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών) Κίτρινες: Μπαστία - Παπαστεργιανός, Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Φούφουλας, Γκαρσία
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες (73΄ Ντουαλά), Μαρσελάο, Φλάβιο, Κανακούδης, Λαζαρίδης, Μπαστία (69΄ Ερέρος), Καρντόσο, Φιλομένο, Ζαϊρί, Τσέζαρεκ
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Παπαστεργιανός, Επστάιν (61΄ λ. τρ. Κονέ), Γιαννούλης, Φούφουλας, Κωνσταντίνου, Σαρακατσάνος, Περπερίδης (13΄ λ. τρ. Γκαρσία), Γιάντσης (88΄ Ιωαννίδης)

Δεν έχουν τέλος οι "γκέλες" της Λίβερπουλ

Τα εύκολα δύσκολα κάνει η Λίβερπουλ, που έχασε ακόμη δύο πολύτιμους βαθμούς στο "Ανφιλντ". Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ παραχώρησε ισοπαλία 2-2 με την - άσημη πλην όμως επικίνδυνη φέτος - Χαλ δείχνοντας …σύνδρομα «υψοφοβίας»! Παραμένει ωστόσο στην πρώτη θέση με 38 βαθμούς σε 17 αγώνες, αλλά η Τσέλσι, που υποδέχεται την Κυριακή τη Γουέστ Χαμ, έχει την ευκαιρία να την προσπεράσει. Στο μεταξύ, η Αστον Βίλα έπιασε -προσωρινά- τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην τρίτη θέση, καθώς ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο της Μπόλτον (4-2), ενώ στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, Μίντλεσμπρο και Αρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Ρίβερσαϊντ". Ματς-θρίλερ έγινε στο Μάντσεστερ, όπου η Εβερτον επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, με γκολ του Τιμ Καχίλ στις καθυστερήσεις. Επίσης, εντυπωσιακή νίκη με 4-0 επί της Γουέστ Μπρομ πέτυχε η Σάντερλαντ, ενώ η Γουϊγκαν νίκησε άνετα 3-0 τη Μπλάκμπερν, η οποία βρίσκεται πλέον σε δεινή θέση. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στο 0-0 με την Τότεναμ στο Λονδίνο, κι έτσι δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την απώλεια της Λίβερπουλ, για να πλησιάσει περισσότερο την κορυφή. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στη 17η αγωνιστική:
Μίντλεσμπρο-Αρσεναλ 1-1 (29΄ Αλιαντιέρ - 17΄ Αντεμπαγιόρ)
Αστον Βίλα-Μπόλτον 4-2 (25΄, 67΄ Αγκμπολανχόρ, 40΄αυτ. Ντέιβις, 78΄ Γιανγκ - 17΄ Ελμάντερ, 86΄ Ντέιβις)
Λίβερπουλ-Χαλ 2-2 (24΄, 32΄ Τζέραρντ - 12΄ ΜακΣέιν, 22΄αυτ. Κάραγκερ)
Μάντσεστερ Σίτι-Εβερτον 0-1 (+90΄ Καχίλ)
Στόουκ Σίτι-Φούλαμ 0-0
Σάντερλαντ-Γουέστ Μπρομ 4-0
(22΄, 24΄ Τζόουνς, 40΄ Ριντ, 47΄πεν. Σισέ)
Γουϊγκαν-Μπλάκμπερν 3-0 (10΄ Χέσκι, 12΄ Βαλένσια, 77΄ Κάτερμολ)
Τότεναμ-Μάντσεστερ Γ. 0-0
Πόρτσμουθ-Νιούκαστλ 14/12
Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 14/12

Λίβερπουλ 38 Τσέλσι 36 -16αγ. Μάντσεστερ Γ. 32 -16αγ. Άστον Βίλα 31 Αρσεναλ 30 Χαλ 27 Έβερτον 25 Πόρτσμουθ 23 -16αγ. Γουίγκαν 22 Φούλαμ 21 -16αγ. Μπόλτον 20 Μίντλεσμπρο 20 Στόουκ Σίτι 20 Τότεναμ 19 Μάντσεστερ Σίτι 18 Γουέστ Χαμ 18 -16αγ. Σάντερλαντ 18 Νιούκαστλ 16 -16αγ. Μπλάκμπερν 13 Γουέστ Μπρομ 12

Άφησε βαθμούς στο Αλκαζάρ ο Ολυμπιακός

Στον ένα βαθμό αρκέστηκε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός που ήρθε ισόπαλος με 1-1 στο Αλκαζάρ με τη Λάρισα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Η Λάρισα μπήκε φουριόζα στον αγώνα και μόλις στο 4΄ έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Σαρμιέντο που είχε δοκάρι σε σέντρα που επιχείρησε από δεξιά. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ " έχασε νέα καλή ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ζουράφσκι, ο οποίος από πάσα του Βενετίδη βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, που τον «νίκησε» στο τετ α τετ. Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβαίνει και στο 17΄ ο Μπελούτσι με μακρινό σουτ ανησύχησε τον Κοτσόλη, ενώ στο 23΄ ο δραστήριος Αργεντινός μέσος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από αριστερά, αλλά το δεξί φαλτσαριστό σουτ που έπιασε πέρασε λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Όσκαρ από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, σε ωραίο γύρισμα του Τζόρτζεβιτς. Το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν προκειμένου να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 25΄ σε μια κεφαλιά του Πάρα έφυγε άουτ, ενώ στο 26΄ ο Φωτάκης πήρε ωραία πάσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο Νικοπολίδης έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του παίκτη της Λάρισας. Νωρίς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Στο 52ο λεπτό ο Τζόρτζεβιτς σέντραρε συρτά από αριστερά, ο Ντιόγκο πάσαρε δίπλα του στον Μπελούτσι και ο μικρόσωμος άσος του Ολυμπιακού με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1, σημειώνοντας ταυτόχρονα το τέταρτο συνεχές τέρμα του στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Η Λάρισα όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και στο 74΄κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με πολύ όμορφο γκολ του Σολάνο. Τα πανηγύρια όμως στοίχησαν την 2η κίτρινη κάρτα στον Περουβιανό και η Λάρισα συνέχισε με παίκτη λιγότερο ως το τέλος του αγώνα. Αυτό όμως ουδόλως πτόησε την Λάρισα που συνέχισε να πιέζει και είχε κάποιες καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά να πάρει ακόμη και την νίκη. Διαιτητής: Τάσος Κάκκος (Κέρκυρας)
Κόκκινη: Σολάνο (74΄, 2η κίτρινη)

Κίτρινες: Σολάνο, Σαρμιέντο, Βέμπερ - Ντούντου, Όσκαρ, Ντομί, Παπαδόπουλος
Οι συνθέσεις: ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Σολάνο, Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης (60΄ Τσίγκας), Ααράμπ (73΄ Ρομπέρ), Ιγκλέσιας, Βέμπερ, Ζουράφσκι (78΄ Κυριακίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί (62΄ Πάντος), Ζεβλάκοφ, Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Όσκαρ (84΄ Κοβάσεβιτς), Ντιόγκο, Τζόρτζεβιτς (78΄ Λέτο), Μπελούτσι.

Πλησίασε στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε ο ΠΑΟΚ με 1-0 στην κατάμεστη Τούμπα την Ξάνθη ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση και μείωσε στους 4 βαθμούς την διαφορά που τον χωρίζει από την κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα.

Δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε ότι ο ΠΑΟΚ έπαιζε μόνος …απέναντι στον τερματοφύλακα της Ξάνθης, τον Γκσπούρνικ, αφού ο Αυστριακός πορτιέρο των ακριτών ήταν σχεδόν ανίκητος και σταμάτησε τους ορεξάτους παίκτες του ΠΑΟΚ τουλάχιστον τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο(στο 6΄και στο 25΄ σε σουτ του Λάκη, στο 19΄στην κεφαλιά του Μάρκος Αντόνιο, στο 40΄ σε προσπάθεια του Μπαλάφα) και ...άλλες τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας τους φίλους του ΠΑΟΚ ...να τρώνε τα νύχια τους από την αγωνία στις εξέδρες! (στο 53΄ με κοντινή προβολή του Μάρκος Αντόνιο, στο 79΄ με τον Βερόν και άλλη μια με τον Κωνσταντινίδη στο 88΄ ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδικές ευκαιρίες να "κλειδώσει" την νίκη, όμως και πάλι ..ο Γκσπούρνικ είπε "όχι" στον "δικέφαλο του βορρά").

Ακόμα, όμως, κι όταν δεν μπόρεσε να αντιδράσει, βρήκε βοήθεια από το... δοκάρι, στο οποίο προέκρουσε η κεφαλιά του Μάρκος Αντόνιο, στο 33΄.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Φλίσκας έσπρωξε στην περιοχή της Ξάνθης τον Κοντρέρας, αλλά η παράβαση δεν υπέπεσε στην αντίληψη του διαιτητή, Σταθόπουλου.

Τελικά, την λύση στο γκολ έδωσε ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο, έστω και με την «βοήθεια» του Φλίσκα. Στο 62΄ με ένα σοβαρότατο λάθος, ο νεαρός άσος της Ξάνθης "σέρβιρε" τη μπάλα στον Αφρικανό, που μόλις είχε περάσει στον αγώνα και από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να τη στείλει στα δίχτυα. Ετσι, σταμάτησε το απίστευτο σερί του Γκσπούρνινγκ, που κράτησε την εστία του ανέπαφη σε εκτός έδρας αγώνες για 691 λεπτά, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Σταθόπουλός (Αχαΐας)

Κίτρινες: Μπαλάφας, Ιβιτς, Μάρκος Αντόνιο - Λαμπριάκος, Τζιωρτζιόπουλος

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος (84΄ Μαλεζάς), Κοντρέρας, Ίβιτς, Βερόν, Λάκης (80΄ Κωνσταντινίδης), Μπαλάφας (61΄ Μπακαγιόκο), Σνάουτσνερ

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (34΄ Αγκάλι), Τζιωρτζιόπουλος (66΄ Ταϊντέρ), Γκρζέλακ (77΄ Παππάς), Λαμπριάκος, Ντοριβάλ, Σουάνης, Φλίσκας, Βάλλας, Κωστούλας, Φεριέ.