23 Μαΐ 2014

ΤΟ GAME 5 ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 26/05 Λοκομοτίβ Κουμπάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-79

Λοκομοτίβ Κουμπάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-79Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ισοφάρισε σε 2-2 την προημιτελική σειρά της VTB αφού επικράτησε εκτός έδρας της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 78-79.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διπλασίασε τις νίκες της στο Κράσνονταρ αφού επικράτησε της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 78-79 και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά της VTB σε 2-2.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό αποφασισμένοι. Με όπλο τους την καλή άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση «έχτισαν» μία ικανοποιητική διαφορά την οποία μεγιστοποίησαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (42-34).
Στην επανάληψη η κατάσταση άλλαξε 180 μοίρες. Η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να παίξει μπάσκετ και αν εκμεταλλευτεί την ποιότητα του ρόστερ της. Με πρωταγωνιστές στη τρίτη περίοδο τους Μίλος Τεόντοσιτς και Αντρέι Βοροντσέβιτς οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά πόντων (52-62, 29'). Η Λοκομοτίβ προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε αφού μείωσε σε 71-73 στο 39'. Η ψυχραιμία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι έκριναν όμως την αναμέτρηση με τον Κρούνισλαβ Σιμόν να μειώνει απλά στην εκπνοή με εύστοχο τρίποντο.
Το τελευταίο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για τις 26/05 με την Ούνικς Καζάν να περιμένει τον νικητή για να τον αντιμετωπίσει στην ημιτελική φάση της VTB.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-34, 54-62, 78-79
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 10 (4/8βολ., 3/7διπ., 7ριμπ.), Γουίλιαμς 6 (2/7τριπ., 6ασίστ), Χέντριξ 13 (6/8διπ., 7ριμπ.), Καλνιέτις 9 (3/5διπ., 1/4τριπ., 9ασίστ, 4ριμπ.), Λικχοντέι 13 (2/3διπ., 3/6τριπ., 4ριμπ.), Μπογκντάνοφ, Ζούμπκοφ 1, Ζουκανένκο, Μάριτς 8 (4/7διπ., 4ριμπ.), Σιμόν 18 (4/6διπ., 2/5τριπ., 4ριμπ., 4ασίστ)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17 (3/7διπ., 3/6τριπ., 2ριμπ., 6ασίστ), Γκούντουμακ, Φριτζόν (0/3τριπ.), Πάργκο 4 (2/3διπ.), Κρστιτς 26 (8/8βολ., 9/14διπ., 4ριμπ.), Γουίμς 8 (2/3διπ., 0/1τριπ., 3ασίστ), Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 8 (2/3διπ.,1/2τριπ., 9ριμπ.), Σουκχόβτσοφ, Κάουν 1, Κριάπα 13 (3/4διπ., 1/3τριπ., 2ριμπ., 2ασίστ), Χάινς 2 (1/2διπ., 1ριμπ. σε 10:49)

Πηγή: Gazzetta

"Ο Σιμεόνε είναι ο Θεός μας. Θα πέφταμε από γέφυρα γι' αυτόν!"