31 Μαρ 2014

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 95-92

Ο Πανιώνιος σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε στην παράταση στη Νέα Σμύρνη του ΠΑΟΚ με 95-92 (83-83κ.α.) και ουσιαστικά "κλείδωσε" την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.
Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ο Πανιώνιος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 95-92 στην παράταση (83-83κ.α.) και "κλείδωσε" την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όμως η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να ισορροπήσει σταδιακά τον αγώνα και να τον οδηγήσει στην παράταση με τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη στην εκπνοή.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα να πάρουν και την τρίτη θέσης της κανονικής περιόδου.
Ο πρωταγωνιστής
Ο Έρικ ΜακΚόλουμ τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 3 ασίστ.
Ο αριθμός
Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα που πηγαίνει στην παράταση.
Που κρίθηκε το ματς
Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.
Ο αγώνας:
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά του ματς, ενώ με εύστοχα διαδοχικά σουτ τριών πόντων κατάφεραν να αποσπαστούν. Ο Σαλούστρος με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 8-3 και ο Μπόγρης μείωσε σε 8-5. Ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει το προβάδισμσ το σκορ, με τον Σίμτσακ να πετυχαίνει το 12-8. Ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 12-10 για να κάνει ο Κούπερ το 12-12 και ο Σαλούστρος με τρίποντο να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο (15-12).
Ο Μάριος Μπατής με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 18-12 και ο Σίμτσακ ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (20-12). Ο Πέιν έκανε το 22-15 για να ρίξει την διαφορά στους πέντε πόντους (22-17) ο ίδιος παίκτης. Ο Κούπερ έκανε το 26-19 και ο Μίλμπουρν σημείωσε το 28-20. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 30-23.
Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμεινε σε ρόλο οδηγού. Ο Κάρτερ ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (38-25) και ο Πέιν μείωσε σε 38-27. Ο ίδιος παίκτης μείωσε στους οκτώ πόντους για τον Πανιώνιο (38-30) και ο Αθανασούλας με τρίποντο σημείωσε το 41-32 τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 43-34 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 47-43, καθώς μείωσε ο Κώστας Χαραλαμπίδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων.
Ο Πανιώνιος διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ισοφάρισε σε 83-83 για να αστοχήσει ο ΜακΚόλουμ στην εκπνοή και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα, ο Πανιώνιος κατάφερε να αποσπαστεί από τον ΠΑΟΚ και με τρίποντο του Ούρος Ντούβνιακ να προηγηθεί με έξι πόντους, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο "Δικέφαλος", πάντως αντέδρασε και στα 5,8'' πριν το τέλος της παράτασης μείωσε με τρίποντο του Κούπερ μείωσε σε 93-92 για να πάρει τελικά ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης τη νίκη με 95-92.
Τα δεκάλεπτα: 30-23, 47-43, 63-63, 83-83κ.α., 95-92.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 20(3), Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 10, Μίλμπουρν 9(1), Αθανασούλας 6(1), Μπατής 13(2), Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ, Σίμτσακ 12, Σαλούστρος 13(2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 24(2), Κούπερ 16(2), Χαραλαμπίδης 26(6), Τσόχλας, Βουσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 6, Μαργαρίτης 1, Καλλές, Μπόγρης 5, Κασελάκης 2.

Πηγή: Sport 24

Live Streaming.22:00 Livorno vs Inter 2-2(video) Serie A,Sunderland vs West Ham United 1-2(video) England Premier League

Ξάνθη - Πλατανιάς 2-3

Ανασκόπηση 24 χωρών(videos)

«Φαβορί η Ρεάλ»

ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΟΕ Αναστολή λειτουργίας των Ομοσπονδιών

Τα γκολ του Πετρόπουλου οδηγούν τον Απόλλωνα στη παραμονή(VIDEOS)

Με Πουγιόλ κόντρα στην Ατλέτικο

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ Απόφαση-κόλαφος: «Πληρώστε γιατί αποβάλλεστε»

Ντοκιμαντέρ με Παναθηναϊκό

Κρατά το χέρι του ψηλά επί 41 χρόνια!

Ο Καλογερόπουλος στο "Γ. Καραϊσκάκης"!

ΠΑΟΚ-Καλλονή με μια... άλλη ματιά

Τσάβι: «Ισοδύναμη η Ατλέτικο Μαδρίτης»

Live Streaming. 22:00 Oklahoma City Thunder VS Utah Jazz 116-96(video),22:00 Cleveland Cavaliers vs Indiana Pacers 90-76 NBA (αποτελεσματα)