8 Νοε 2013

Live Streaming.21:30 Montepaschi Siena - Olympiakos 70-62 Euroleague

4x4 ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα

Φλωρεντία - Μιλάνο: 250 χιλιόμετρα δρόμος... Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Σιένα 70-62 στο "Nelson Mandela Forum" και με 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα βάζει τις σωστές βάσεις (και) στο φετινό του ταξίδι που έχει τελικό προορισμό το final four του Μιλάνου. Εξάρθρωση αριστερής ωμοπλάτης υπέστη ο Σίμονς.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και με 6 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκαν 0-11 στο 3'. Στην άμυνα, δεν έδωσαν ελεύθερα σουτ στους Ιταλούς, οι οποίοι περιορίστηκαν στους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο (11-20 στο 10').
Ολοκληρώνοντας ένα σερί 5-0, η Σιένα "εξαργύρωσε" την άμυνα ζώνης και πλησίασε τον Ολυμπιακό στους 7 πόντους (13-20) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Ντάνστον έφεραν τους ερυθρόλευκους και πάλι σε διψήφια διαφορά (15-27 στο 4'), που θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερη αν ο Λο στο 20-29 δεν έκανε τρία διαδοχικά λάθη σε ανοιχτό γήπεδο. Αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία με σερί  0-7 (δύο πόντοι από Μπέγκιτς και 5 από Λοτζέσκι) εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (20-36 στο 19').
Με δύο τρίποντα από τους Γκριν και Ροτσέστι, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 20-36 σε 26-36 στο 21', αλλά οι Μάντζαρης και Λοτζέσκι "απάντησαν" γρήγορα από τα 6,75μ. και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +17 (26-43 στο 23'). Με επιμέρους 9-3, οι Ιταλοί πλησίασαν στους 11 (35-46), αλλά με διαδοχικά καλάθια από τους Σπανούλη και Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με 15 (35-50), λίγο πριν διαμορφωθεί το 42-54 στο 30'.
Με τον Ινκγλις να πετυχαίνει 7 σερί πόντους και να φτάνει τους 15, η Σιένα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (49-56) στο 32'! Περπέρογλου και Μπέγκιτς με καλάθια μέσα από τη ρακέτα, έδωσαν "μαξιλαράκι" ασφαλείας (49-60) στον Ολυμπιακό και τη νίκη "κλείδωσε" η εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, παρά την φιλότιμη προσπάθεια των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν στους 5 (60-65) στα 30" πριν το τέλος.

Πηγή: Sport.gr