25 Οκτ 2013

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Πολλοί αγώνες σε συσκευασία ενός στην Τούμπα!

Βαγγέλης Μπραουδάκης
Εναν τόμο ποδοσφαιρικής ανάλυσης προσφέρουν όσα συνέβησαν -έτσι όπως αγωνίστηκαν ανά διαστήματα ΠΑΟΚ και Μακάμπι- στην Τούμπα.
Αγώνας για να προβάλλεται και να διδάσκεται σε σεμινάρια κατανόησης, αφού ως ματς (και συμπεριφορές ποδοσφαιριστών, ομαδικές) τα περιείχε σχεδόν όλα, αρνητικά και θετικά! Οσα μπορεί να συναντήσει κάποιος παρακολουθώντας όχι έναν αγώνα, αλλά καμιά δεκαριά διαφορετικούς μεταξύ τους
Το «γιατί» ο «δικέφαλος», αν και γηπεδούχος και ποιοτικά ανώτερος από τους Ισραηλινούς, έχασε ένα ημίωρο και βρέθηκε με 2-0 στην «πλάτη», το πώς σε ένα τέταρτο ισοφάρισε και απώλεσε και δύο πέναλτι, το πώς (εκ νέου) έπαιξε άλλα 45 λεπτά με τη φωτιά μιας πιθανής ισοφάρισης αντί να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του- παρά την ολική ανατροπή που είχε επιτύχει, σηκώνουν μπόλικες διαφορετικές εξηγήσεις, αλλά υπό ένα κοινό τίτλο: «Εχει ατελείωτο δρόμο ακόμα μέχρι την ισορροπία σε υψηλότερα στάνταρ»
Η επιτομή της λανθασμένης νοοτροπίας, της ελαφράς υπεροψίας που προκαλεί χαλαρότητα, έφερε τη Μακάμπι σε θέση οδηγού πριν από το ημίωρο. Η συναίσθηση και το βάρος του 2-0 αφύπνισαν, σοβάρεψαν και τους 11 παίκτες του Στέφενς κι έβγαλαν ένα 15λεπτο με αυτοσυγκέντρωση και αλληλοκάλυψη στο 100%, με πρέσινγκ και ασφυκτική πίεση που απέφερε δύο γκολ, ένα δοκάρι και δύο χαμένα πέναλτι!
Ο τρελός αυτός ρυθμός, προφανώς, δεν θα ήταν λογικό να συνεχιστεί και στο β' μέρος. Ομως, η απειρία ακόμα της ομάδας να διαχειριστεί συνετά (όπως ο Ολυμπιακός π.χ. στο «Ντα Λουζ» προχτές με την Μπενφίκα) τέτοιες καταστάσεις, μπορεί μεν να έφερε το γκολ της νίκης αλλά υπό «ροκ» και όχι νορμάλ, ήρεμες, συνθήκες. Με τους Ισραηλινούς να απειλούν ως τις καθυστερήσεις για την ?άδικη- ισοφάριση
Οταν παρουσιάστηκε το καλοκαίρι ο Στέφενς, ειπώθηκε επίσημα ότι προσλαμβάνεται για να συντελέσει προπονητικά (στα άλλα επίπεδα δουλεύουν οι διοικητικοί) ώστε ο ΠΑΟΚ σιγά σιγά να γίνει και στα έργα (όχι μόνο στα λόγια) ευρωπαϊκό κλαμπ με σταθερότητα και χωρίς πισωγυρίσματα. Την προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση την αντιλαμβάνονται όλοι. Την τεράστια απόσταση που τους χωρίζει ?εκτιμώ ότι- τη διαπίστωσαν και χτες βράδυ