14 Σεπ 2013

Live Streaming.15:30 Croatia vs Italy 76-68. FIBA Eurobasket 2013

ΚΡΟΤΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 76-68

Πρώτοι ή... σπίτια μας!

Πρώτοι ή... σπίτια μας!Οι Κροάτες νίκησαν 76-68 την Ιταλία κι αυτό σημαίνει πως με νίκη απόψε είμαστε πρώτοι και με ήττα... πάμε σπίτια μας!

76 - 68Διαβάστε ξανά τη Live Περιγραφή του αγώναΚΡΟΑΤΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ
Σε ένα ματς που ενδιέφερε πάρα πολύ την Εθνική Ελλάδος η Κροατία νίκησε 76-68 την Ιταλία και πλέον έστειλε σε τελικό την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που θέλει  νίκη το βράδυ απέναντι στους Σλοβένους για να τερματίσει πρώτη. Ήδη στα προημιτελικά η ομάδα του Ρέπεσα. Εάν η "γαλανόλευκη" κάνει το απόλυτο στα ματς που απομένουν (σ.σ. με Σλοβενία, Κροατία), τερματίζει πρώτη, εάν χάσει από τη Σλοβενία θα θέλει μόνο νίκη τη Δευτέρα κόντρα στους Κροάτες και συνδυασμό αποτελεσμάτων.
Η Ιταλία μπήκε στο παιχνίδι εξαιρετικά και κατάφερε να προηγηθεί με +9 (8-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κροάτες άρχισαν να πλησιάζουν στο σκορ και να μαζεύουν τη διαφορά, αλλά εκεί που ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση ήταν στην τρίτη περίοδο. Εκεί που οι Κροάτες με Ούκιτς, Σιμόν και Μπογκντάνοβιτς έκαναν επιμέρους σκορ 26-9 και από το -5 βρέθηκαν στο +12 (57-45).
Οι Ιταλοί στο 38' μείωσαν σε 72-68, αλλά ο Κουζίν έχασε κάρφωμα ενώ στην επόμενη επίθεση έκανε επιθετικό φάουλ και όλα κρίθηκαν.
Δεκάλεπτα: 8-17, 31-36, 57-45, 76-68
Κροατία (Ρέπεσα): Tόμιτς 8 (8ριμπ), Ντρέιπερ 12 (2), Μπογκντάνοβιτς 18 (4/6τριπ), Σάριτς, Ρούντεζ 2, Ούκιτς 13 (1), Σιμόν 14 (2), Μάρκοτα 2, Ζόριτς 7.
Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 12, Τζεντίλε, Ροσέλι, Μέλι 2, Μπιλινέλι 9, Ντίενερ 5 (1), Κουζίν 7, Ντατόμε 24 (3), Τσιντσιαρίνι 9 (1).