Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το άθλημα ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, έκανε την τεράστια ανατροπή επικρατώντας του Άρη με 3-2 στη Μίκρα, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στη πόλη.

Κάθε αγώνας του Άρη με τον ΠΑΟΚ και του ΠΑΟΚ με τον Άρη, σε κάθε άθλημα, έχει την δική της ξεχωριστή σημασία. Σήμερα οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στη Μίκρα στο παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τεράστια νίκη επικρατώντας με 3-2 (25-23, 25-21, 28-30, 23-25, 11-15) του αντιπάλου του.
Και λέμε τεράστια γιατί ήρθε με επική ανατροπή, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, δείχνοντας πως φέτος είναι το αφεντικό της πόλης, κάτι που μαρτυρά άλλωστε και η βαθμολογική θέση των τριών ομάδων της Θεσσαλονίκης. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ βρέθηκε έναν βαθμό πίσω από την τετράδα και τον Φοίνικα, ενώ ο Άρης ναι μεν πήρε έναν βαθμό αλλά απομακρύνθηκε με την διαφορά να φτάνει τους 5 βαθμούς.
Ο αγώνας πάντως ήταν μια διαφήμιση του αθλήματος, με τις δύο ομάδες να το παλεύουν από την αρχή μέχρι το τέλος για τη νίκη και τα περισσότερα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και αρχικά έκαναν το 1-0 με τον Κυριακίδη να κάνει μπλοκ στον Ντο Σάντος, ενώ μέχρι τότε Άρης και ΠΑΟΚ πήγαιναν πόντο-πόντο. Το 2-0 ήρθε σχετικά πιο εύκολα.
Ενώ όμως όλα έδειχναν πως θα ερχόταν το τρίποντο για τους «κίτρινους», ήρθε η επική αντεπίθεση για τους «ασπρόμαυρους». Μια αντεπίθεση που ξεκίνησε στο τρίτο σετ, το οποίο ήταν καταπληκτικό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (13-10), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση και να περάσουν μπροστά με 14-13. Τα πάντα κρίθηκαν στο 23-21, όταν ο Αρμενάκης νίκησε σε κόντρα επίθεση τον Κυριακίδη και αντί να γίνει το 24-21, έγινε το 23-22. Η... μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 28-28, όπου οι Κανέλλος με επίθεση και Αρμενάκης με νέο μπλοκ στον Κυριακίδη μείωσαν σε 2-1 και έβαλαν την ομάδα τους στο παιχνίδι της νίκης.
Το ίδιο μεγάλο ήταν και το 4ο σετ, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 7-2 και να δείχνει έτοιμος να κάνει με άνεση το 2-2. Ο Άρης αντέδρασε και πάλι και πέρασες μπροστά με 17-15. Όμως ο «δικέφαλος του βορά» ανέβασε και πάλι την απόδοσή του και έστω και δύσκολα έκανε το 2-2 στέλνοντας το ντέρμπι στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία με το μέρος του και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1, κατάφερε να το κατακτήσει και να πάρει την σπουδαία νίκη τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά, μιας και πάντα μια επιτυχία σε ένα τέτοιο ματς, μετράει διπλή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Αρμενάκης με 24 πόντους για να τον ακολουθήσουν οι Ντος Σάντος με 19, Κανέλλος με 18 και Μαυροβουνιώτης με 12. Για τους ηττημένους ο Τζελάτης με 31 ήταν ασταμάτητος, αλλά δεν έφτανε, με τους Κυριακίδη (18) και Ριζόπουλο (14) να τον ακολουθούν.
Τα σετ: 25-23, 25-21, 28-30, 23-25, 11-15
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 18 (9/30, 3 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υποδοχή), Γκιρτζίκης 9 (7/11, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (6/7, 2 μπλοκ), Τζελάτης 31 (31/60), Ριζόπουλος 14 (13/21, 1 άσσος, 63% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-78% υπ. - 63% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς.
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Πλίκας 6 (2/2, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 4 (4/10, 80% υπ.), Κανέλλος 18 (12/19, 6 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (16/34, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντος Σάντος 19 (15/43, 1 άσσο, 3 μπλοκ, 68% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-57% υπ. - 40% άριστες) / Μαυροβουνιώτης 12 (8/14, 4 μπλοκ, 85% υπ.), Μπερμούντεζ, Αμπουίλα,
Γιάτσης: «Δεν κρατήσαμε την τακτική»
Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης στάθηκε στην τακτική που δεν κρατήθηκε, αλλά και στην κούραση του Χαριτωνίδη τονίζοντας: «Από το τρίτο σετ και μετά δεν κρατήσαμε την τακτική που είχαμε στην επίθεση. Κουράστηκε ο Χαριτωνίδης και η ομάδα έπεσε. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε τυχερός σε δύο άσους που είχε με τη βοήθεια του φιλέ. Δεν είναι τυχαίο που για δεύτερο αγώνα χάσαμε από 2-0 σετ. Έχουμε ξαναπεί ότι η ομάδα είναι οριακά εκεί που είναι. Συγχαρητήρια στα παιδιά».
Γιαμακίδης: «Τέλος καλό, όλα καλά»
Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άρης Γιαμακίδης ανέφερε: «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, νωθρά και χωρίς ενέργεια. Είχαμε την ευκαιρία στο πρώτο σετ με τον Αρμενάκη να πάρουμε το προβάδισμα στο 23-23, αλλά δεν έγινε. Τέλος καλό όλα καλά όμως. Στα πρώτα σετ δεν είχαμε καλή υποδοχή. Στη συνέχεια μπήκε ο Μαυροβουνιώτης και βελτιώσαμε την υποδοχή μας. Αυτό νομίζω ότι μας οδήγησε στη νίκη».
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
Σάββατο 09/02
Νίκη Αιγινίου - Ολυμπιακός 2-3 (20-25, 27-25, 25-23, 16-25, 6-15)
Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής 3-2 (25-20, 22-25, 23-25, 25-23, 15-9)
ΑΟ Κηφισιάς - Παμβοχαϊκός 0-3 (25-27, 16-25, 23-25)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μίλων 3-0 (25-20, 25-19, 25-20)
Παναθηναϊκός - Λαμία 3-1 (22-25, 25-22, 29-27, 25-20)

Δευτέρα 11/02
Άρης - ΠΑΟΚ 2-3 (25-23, 25-21, 28-30, 23-25, 11-15)

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Τα δεδομένα της υπόθεσης Μπόατενγκ

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:ΓΗΠΕΔΟ ΕΛΟΥΣ ΒΑΣΙΛΈΙΟΣ ΜΙΧΕΛΑΚΟΣ 10/2/2013.ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ.ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ-ΤΑΞΙΑΡΧΑΙ ΝΙΑΤΩΝ 2-0 ημιχ.1-0

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Μορφέσης: «Έχουμε πίστη και μεράκι»

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:To σήκωσε... παντού ο Παναθηναϊκός!

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Πλατανιάς - Αρης 2-0

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Πήρε φόρα ο Παναιτωλικός