10 Ιαν 2013

EYΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Παναθηναϊκός- Μάλαγα 77-73

Θρίλερ και πάλι στον ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει στις λεπτομέρειες τη Μάλαγα με σκορ 77-73, αλλά να χάνει το Διαμαντίδη με διάστρεμμα

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο TOP-16 ίδρωσε αλλά τελικά πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, επικρατώντας με σκορ 77-73 της Μάλαγα με σκορ 77-73.
Μάλιστα, η νίκη όπως κι εκείνη επί της Ζαλγκίρις αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία αφού επιτεύχθηκε χωρίς τον Διαμαντίδη που αποχώρησε τραυματίας.

Σε ανύποπτη φάση κι ενώ διεκδικούσε ένα ριμπάουντ, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε στα 5.36'' πριν το τέλος του αγώνα και αποχώρησε υποβασταζόμενος.
Στα του αγώνα, στα 24,8'' πριν τη λήξη, ο Μάρκους Μπανκς ευστόχησε σε 1/2 βολές γράφοντας το 74-71, ο Σίμον αστόχησε για τρεις και ο Μπράμος έκανε το 76-73 στα 12''.
Πάντως, η Μάλαγα έμεινε και πάλι μέσα στο ματς, μειώνοντας σε 76-73 στα 5,5'' πριν το τέλος. Το γρήγορο φάουλ έγινε στον Μπανκς ο οποίος έγραψε το τελικό 77-73, αφού το τελευταίο σουτ του Ουρτάσουν δεν βρήκε στόχο.

Ο αγώνας:

Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Λάσμε και Γκιστ ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός ο οποίος μπήκε ορεξάτος στο παρκέ κι έδειξε να έχει ενέργεια, κυρίως στην επίθεση. Οι "πράσινοι", προηγήθηκαν με 7-3 και 10-7, ωστόσο είχαν κάποια κενά στην αμυντική τους λειτουργία που έδωσαν την ευκαιρία στη Μάλαγα να μειώσει αμέσως.
Με βολές του Ματσιούλις, οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 14-9, ωστόσο οι Ισπανοί έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, ροκάνισαν τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τα ριμπάουντ, είχαν περισσότερες ασίστ και τελικά ξέφυγαν με 22-17 και 23-19, χάρη στην ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών.
Τελικά, παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί είχαν το εύκολο ριμπάουντ και σε κάποιες περιπτώσεις ανανέωσαν τις επιθέσεις τους, το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-19.

Ξέφυγε αλλά η Μάλαγα αντέδρασε

Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 25-19 χάρη σε ένα ωραίο καλάθι του Σχορτσανίτη, ενώ ο Μπανκς με τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (28-21). Ωστόσο, δύο συνεχόμενα λάθη από τους "πράσινους" υποχρέωσαν τον Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ.
Με την επιστροφή, πέντε διαδοχικοί πόντοι του Μπανκς έκαναν το σκορ 33-23 στο 14', με αποτέλεσμα ο Ρέπεσα να πάρει μετά από ένα λεπτό το δικό του τάιμ άουτ για να σταματήσει τους "πράσινους". Και το κατάφερε, καθώς η ομάδα του έτρεξε στη συνέχεια ένα γρήγορο 8-0 χάρη στα τρίποντα των Πάνκο και Κάλογουεϊ πλησιάζοντας στο καλάθι.
Ο Βιδάλ με νέο τρίποντο έγραψε το 33-24 στο 18' συμπληρώνοντας ένα συνολικό σερί 12-0 για τους Ισπανούς. Το ρόδι έσπασε μετά από ώρα ο Μπανκς που ευστόχησε σε ένα τρίποντο από την κορυφή μετά από ώρα κάνοντας το 36-34. Στα 11'' πριν τη λήξη ο Ματσιούλις έκανε το 39-37 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια.

Πρόβλημα στα ριμπάουντ

Αν και ο κόσμος του χάρισε ένα ζεστό χειροκρότημα πριν την έναρξη της γ΄περιόδου, ο Παναθηναϊκός δεν είχε το ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη, καθώς το πρόβλημα στα ριμπάουντ και την άμυνά του ήταν εμφανές. Από την άλλη, οι Πάνκο και Ζόριτς δεν έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 42-42 και να φέρουν το ματς στα ίσα.
Οι Καπόνο και Γκιστ έδωσαν λύσεις έξω από τα 6.75μ. για τον Παναθηναϊκό ευστοχώντας σε διαδοχικά σουτ (48-44, 51-46), ωστόσο η Μάλαγα διατηρούσε την ψυχραιμία της κι έμενε μέσα στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη το πλεονέκτημα των ριμπάουντ που της έδινε το δικαίωμα να πηγαίνει σε δεύτερες επιθέσεις.
Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 55-50, όμως οι Ισπανοί έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 που τους έδωσε το προβάδισμα κι έκλεισαν το γ' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 56-58.

Έχασε το Διαμαντίδη

Στο δ΄δεκάλεπτο, πλην όλων των άλλων προβλημάτων, οι "πράσινοι" είχαν να αντιμετωπίσουν και τον εκνευρισμό των πολλών άστοχων σουτ. Με τα πολλά, ο Ματσιούλις με τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 στο 33', φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσα, καθώς οι Ισπανοί είχαν στο πρώτο τρίλεπτο το προβάδισμα.
Στα 5.36'' πριν το τέλος του αγώνα, ήρθε και το πιο δυσάρεστο για τον Παναθηναϊκό, καθώς σε διεκδίκηση ριμπάουντ βρέθηκε στο παρκέ και σφαδάζοντας από τους πόντους, αποχώρησε από το παρκέ κουτσαίνοντας το δεξί του πόδι. Πάντως, αυτός ο τραυματισμός συσπείρωσε τόσο την ομάδα όσο και τον κόσμο στην εξέδρα...
Οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 70-64 χάρη στα τρίποντα των Ματσιούλις και Γκιστ που πήραν στις πλάτες τους επιθετικά τον Παναθηναϊκό. Ο τελευταίος μάλιστα είχε αφηνιάσει κόντρα στην πρώην ομάδα του και με νέο σουτ τριών πόντων έγραψε το 73-64, στα 2.14'' πριν το τέλος, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του για τα καλά. Ωστόσο, ένα λάθος του Ούκιτς και δύο άστοχα δικά του σουτ έδωσαν την ευκαιρία στη Μάλαγα να πλησιάσει και πάλι.
Στα 27'' πριν το τέλος, ο Σίμον με 2/2 βολές έγραψε το 73-71, ενώ μόλις ένα δευτερόλεπτο αργότερα ο Ούκιτς βρέθηκε στη γραμμή, απ' όπου αστόχησε και τις δύο φορές.
Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 56-58, 77-73
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσιούλις 14(4), Καπόνο 7(1), Ούκιτς 5, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6(1), Γκιστ 17(3), Μπανκς 14(3), Σχορτσανίτης 4.
Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 11(1), Γουίλιαμς, Λίμα, Πάνκο 11(1), Βιδάλ 5(1), Ουρτάσουν 8, Κάλογουεϊ 14(2), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 5.
Πηγή: Sport 24