11 Νοε 2012

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ.Νικητής ο Μπετ στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο

Ο Ράιμοντ Μπετ τερμάτισε πρώτος στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο. Ο Κενυάτης αθλητής κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του στον ελληνικό αγώνα.

Πριν από δύο χρόνια ο Μπετ είχε πάρει την πρώτη θέση στην επέτειο των 2.500 ετών από τη Μάχη του Μαραθώνα. Είχε υποσχεθεί πως θα επέστρεφε στην κλασική διαδρομή. Ήταν παρών στην Ελλάδα το 2011 και φέτος επέστρεψε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητών. Πραγματοποίησε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών στην κλασική διαδρομή
Στην οδό Φειδιππίδου ο Μπετ αποσπάστηκε από τον συμπατριώτη του, Άλεξ Κιρούι. Τελικά ο Κιρούι έχασε και τη δεύτερη θέση μέσα στο Παναθηναϊκό Στάδιο, όταν τον προσπέρασε ο Πολ Κοσγκέι (με 2:11.35) και έμενε στην τρίτη θέση (με 2:13.31).
Πρώτος Έλληνας και νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτωνα Χαλκίδας, ο νικητής το 2010 με 2:21.56. "Είχα εγκαταλείψει δύο μαραθώνιους και φοβόμουν. Όλα πήγαν καλά", τόνισε ο Παρμάκης.  Ο Χριστόφορος Μερούσης του Βροντάδου Χίου ήταν δεύτερος με 2:22.10 και τρίτος ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με 2:27.17 Πηγή: Sport 24

ΓΗΠΕΔΟ ΕΛΟΥΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΙΧΕΛΑΚΟΣ.ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ-Α.Ο ΜΥΡΤΙΑΣ 2-0.ημιχρ.1-0