4 Φεβ 2009

Έσπασε το αήττητο του Λεβαδειακού ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έμελλε να σπάσει το εντός έδρας αήττητο του Λεβαδειακού, καθώς επικράτησε των Βοιωτών με 2-1 για την 20η αγωνιστική της Super League. Ο Κλέιτον ήταν ο κορυφαίος του «τριφυλλιού», σημειώνοντας κι ένα γκολ (41’), ενώ μεγάλη ώθηση στους «πράσινους» έδωσε η είσοδος του Αντρέα Ίβανσιτς στην επανάληψη, ο οποίος είχε και δοκάρι. Το άλλο τέρμα της ομάδας του Χενκ Τεν Κάτε πέτυχε ο Αντώνης Πετρόπουλος (64’).

Μέτριο θέαμα στο α’ μέρος

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε πολλές συγκινήσεις για τους φίλους των δύο ομάδων καθώς το θέαμα ήταν πολύ μέτριο, εν μέρει λόγω και της κάκιστης κατάστασης του αγωνιστικού χώρου. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε για περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, δίχως όμως να είναι ιδιαίτερα δημιουργικός. Πέραν των Γκάμπριελ και Κλέιτον που έδειξαν διάθεση σε αυτό το διάστημα, οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε ρηχά νερά ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λεβαδειακός έκανε για λίγο αισθητή την παρουσία του μετά το ημίωρο, όταν είχε και μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 37', με ένα διαγώνιο σουτ του Λεονάρντο από αριστερά που έφυγε λίγο άουτ. Ο Παναθηναϊκός δεν δημιούργησε σημαντικές φάσεις, πλην μιας κεφαλιάς από καλό σημείο του Πετρόπουλου στο 19’ που κατέληξε στα χέρια του Μπλάζιτς, αλλά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, προηγούμενος στο σκορ. Στο 41΄, Γκάμπριελ και Κλέιτον συνδυάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να σκοράρει με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αξιοποιώντας την σέντρα του συμπατριώτη του από δεξιά. Με αυτόν τον τρόπο, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα μετά από ένα 45λεπτο που είχε δύναμη και προσωπικές μονομαχίες, όχι όμως και μεγάλη φαντασία από τους «22» που αναμείχθηκαν σε αυτό...

«Μίλησαν» Κλέιτον, Ίβανσιτς

Στην επανάληψη, τα πράγματα περιπλέχθηκαν για τους «πράσινους» καθώς ο Λεβαδειακός ισοφάρισε πολύ γρήγορα με μια προσωπική ενέργεια και σουτ του Ντιμπαλά από δεξιά στο 50’. Οι παίκτες του Τεν Κάτε έχασαν για λίγό την συγκέντρωση τους και σύντομα ο Ολλανδός έκανε την κίνηση που τελικά αποδείχθηκε καθοριστική. Απέσυρε τον Σαριέγκι (είχε ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού ενώ στην φάση του γκολ του Λεβαδειακού δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Ντιμπαλά), έβαλε στο ματς τον Ίβανσιτς, γύρισε στην άμυνα τον Ζιλμπέρτο και έδωσε εντολή στον Αυστριακό να καλύψει την θέση στην μεσαία γραμμή. Δίχως να κάνει κάτι πολύ εντυπωσιακό, ο Ίβανσιτς αποδείχτηκε «καταλύτης» στην νίκη του Παναθηναϊκού, αφού από δική του εκτέλεση φάουλ ξεκίνησε η φάση του δεύτερου γκολ. Ο μέσος των «πράσινων» έστειλε την μπάλα σε επίκαιρο σημείο, ο Τριποτσέρης δεν κατάφερε να την απομακρύνει, ο Σαλπιγγίδης έπιασε το πρώτο σουτ που απομακρύνθηκε από τον Μπλάζιτς αλλά ο Πετρόπουλος... καραδοκούσε και έγραψε το «1-2» στο 64’, σκοράροντας από πολύ κοντά... Με τον Κλέιτον να κάνει περίπου ότι θέλει στο δεύτερο μέρος και την αμυντική του γραμμή να μην εμπνέει εμπιστοσύνη αλλά να μην δέχεται και πίεση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ μέχρι τέλους. Μάλιστα, θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμα του στο 77’, όταν ο Ίβανσιτς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπλάζιτς, με εκτέλεση φάουλ ελάχιστα έξω από την γραμμή της περιοχής. Ο Βούκουτιτς δοκίμασε να ανακατέψει την τράπουλα με την είσοδο των Κατσικογιάννη και Λεχτίνεν αλλά ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα...

Κίτρινες: Μπούσι, Κόλτζος, Καψής - Ιβανσιτς, Σπυρόπουλος
Λεβαδειακός: Μπλάζιτς, Εμεράν (87' Μασάντο), Καψής, Τριποτσέρης, Κόλτζος (69' Κατσικογιάννης), Ζησόπουλος, Κιάσσος, Λεονάρντο, Πέτσνιακ, Μπούσι (69' Λέχτινεν), Ντιμπαλά.

Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι (55' Ιβανσιτς), Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Γκάμπριελ, Κλέιτον, Σαλπιγγίδης (90' Χριστοδουλόπουλος), Πετρόπουλος