27 Ιαν 2009

''Πράσινος εφιάλτης'' έγινε ο Εργοτέλης

Μόνο... μαθηματικές είναι πλέον οι ελπίδες του Παναθηναϊκού για τον τίτλο, μετά την δεύτερη φετινή ήττα των «πράσινων» από τον Εργοτέλη που τους απομάκρυνε 12 ολόκληρους βαθμούς από τον Ολυμπιακό. Οι Κρήτες με τη δεύτερη νίκη τους την ίδια περίοδο επί του «τριφυλλιού», έγιναν «εφιάλτης» για τους «πράσινους». Το γκολ ο Ρομάνο για τους Ηρακλειώτες στο 56’. Με «10» οι «πράσινοι» από το 52’ λόγω «ανόητης» αποβολής του Ρουκάβινα, δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας και επιστρέφουν με σκυμμένο κεφάλι από την Κρήτη...

Χωρίς συγκινήσεις το α’ μέρος

Με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα να παίζει στο πλάι του Βύντρα στο κέντρο της άμυνας, τους Μελίσση, Σιμάο στο κέντρο και τον Κλέιτον να κινείται σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Άντε Ρουκάβινα, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να πάρει τα ηνία του αγώνα σχεδόν από το ξεκίνημα. Ωστόσο, οι «πράσινοι» εμφάνισαν δυσλειτουργία στον τρόπο ανάπτυξης τους στο α’ μέρος και δεν μετουσίωσαν σε φάσεις την υπεροχή τους. Κυρίως διότι από τον άξονα δύσκολα μπορούσε να περάσει η μπάλα ορθόδοξα, ενώ και οι Νίνης, Καραγκούνης -από τα πλάγια- έμεναν μακριά από τα στάνταρ τους. Ούτε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι σημαντικό και να απειλήσουν, πέρα από μια κεφαλιά του Κορδονούρη στο 16’ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Κουτσιανικούλης και Μπούντιμιρ ξεκινούσαν τις προσπάθειες τους πολλά μέτρα μακριά από την περιοχή του Παναθηναϊκού και δεν απείλησαν ποτέ τον Κροάτη πορτιέρο και απέμειναν κάποια σουτ του Τζούνιορ που δεν βρήκαν στόχο από μακρινή απόσταση. Οι φάσεις του Παναθηναϊκού στο α’ 45λεπτο ήταν μετρημένες. Στο 5’, από συνδυασμό του Ρουκάβινα με τον Κλέιτον, ο Βραζιλιάνος σούταρε από πλεονεκτική θέση πάνω από τα δοκάρια του Πόζα που αντικατέστησε απόψε τον Δασκαλάκη κάτω από την εστία του Εργοτέλη. Στο 8’ οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μια περίπτωση πέναλτι σε απλωμένο χέρι του Μπέτο μετά από σουτ του Σιμάο, αλλά ο Χαραλαμπίδης άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί... Ανοησία από Ρουκάβινα... Το μονότονο και μάλλον... βαρετό σκηνικό που στήθηκε στο α’ μέρος, ανατράπηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στην επανάληψη. Ο Τεν Κάτε άλλαξε θέση στους Μελίσση και Ζιλμπέρτο Σίλβα (αλάνθαστος σαν στόπερ) και απέσυρε τον Νίνη, τοποθετώντας στα δεξιά τον Γκάμπριελ αλλά η ίδια η ροή του αγώνα αποδείχτηκε πολύ σκληρή για αυτόν. Και αυτό διότι οι «πράσινοι» πλήρωσαν πολύ ακριβά την απερισκεψία του Ρουκάβινα να πατήσει εκτός φάσης τον Χίμπλινγκερ, με τον Χαραλαμπίδη να δέχεται την εισήγηση του βοηθού του και να αποβάλλει τον Κροάτη μόλις στο 52΄... Ο Ρουκάβινα είχε προλάβει να απειλήσει με κοντινή κεφαλιά σε σέντρα του Γκάμπριελ στο 48’ αλλά μετά την αποβολή του οι Κρητικοί ανέβηκαν και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την σύγχυση που προξένησε στον Παναθηναϊκό η φάση του 52’. Μάλιστα, στο 54’ ο Μπουντιμίρ σκόραρε ξεκινώντας από κανονική θέση αλλά ο επόπτης σήκωσε λανθασμένα την σημαία του και ακύρωσε το γκολ... Τιμωρία από Ρομάνο και... νεύρα Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως, ο Εργοτέλης πέτυχε το τέρμα που έκρινε την τύχη του αγώνα. Αυτό συνέβη μετά από ωραία προσπάθεια του Κουτσιανικούλη από αριστερά και πάσα στον Ρομάνο που αφού απέφυγε τον Σιμάο έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαλίνοβιτς για το 1-0! Από εκεί και έπειτα κυριάρχησε ο εκνευρισμός στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού, με πρωτοστάτες τους Καραγκούνη και Τεν Κάτε που ήταν φανερά εκτός εαυτού. Ο Ολλανδός πέρασε στο ματς τους Σπυρόπουλο και Μάντζιο (αποσύροντας Νίλσον και Μελίσση) αλλά όσο πιθανό ήταν να απειλήσουν οι «πράσινοι» με παίκτη λιγότερο, άλλο τόσο ήταν να δεχτούν και δεύτερο γκολ, αφού ο Κουτσιανικούλης βρήκε άπλετους χώρους να δράσει και ο Καραγεωργίου πέρασε και τον Ογκουνσότο στα τελευταία λεπτά, «διαβάζοντας» σωστά την αβεβαιότητα στις κινήσεις των «πράσινων». Ότι κατάφεραν οι παίκτες του Τεν Κάτε ήταν δύο επικίνδυνα σουτ του Γκάμπριελ (62’, 91’) και μια «πονηρή» εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη στο 82’, με τον Πόζα να επιστρατεύει τα αντανακλαστικά του και να διώχνει σε κόρνερ. Στον αντίποδα οι παίκτες του Καραγεωργίου απείλησαν σοβαρά στο δίλεπτο 84’-85’, πρώτα με φοβερό του Τζούνιορ και ύστερα με πλασαριστό αριστερό του Κουτσιανικούλη που «ξύρισε» το δεξί δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Ωστόσο, η δουλειά έγινε και με το παραπάνω για τους Κρητικούς που γεύτηκαν ξανά την χαρά της νίκης μετά από 5 αποτυχημένες απόπειρες και απομακρύνθηκαν αισθητά από την ζώνη του υποβιβασμού... Εργοτέλης: Πόζα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο (81΄ Ροζέριο), Μπέτο, Ορφανός, Τζούνιορ, Κουτσιανικούλης (91΄ Βακουφτσής), Μπουντιμίρ (69΄ Ογκουνσότο), Πλάσνεγκερ Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Μουν, Ρουκάβινα, Μελίσσης (68΄ Μάντζιος), Νίνης (46΄ Γκάμπριελ), Κλέιτον, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Σιμάο, Βύντρα, Νίλσον (63΄ Σπυρόπουλος)