24 Ιαν 2009

Πρώτη νίκη εκτος η ΑΕΚ

Πριν το ματς στο Καυτανζόγλειο, η ΑΕΚ δεν είχε νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ (8 ισοπαλίες, 1 ήττα) και ο Ηρακλής δεν είχε χάσει με τον Μάκη Κατσαβάκη στον πάγκο του (3 νίκες, 2 ισοπαλίες). Τα δύο σερί έπαψαν να υφίστανται εδώ και λίγη ώρα, μιας και η «Ένωση» πήρε τους τρεις βαθμούς με ένα γκολ του Μπλάνκο στο 68’, με τον «γηραιό» να διαμαρτύρεται για ακυρωθέν τέρμα του Αγρίτη στο 50’.

«Κιτρινόμαυρη» υπεροχή στα σημεία...

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε πολλές συγκινήσεις για τους φίλους των δύο ομάδων που βρέθηκαν το απόγευμα στο Καυτανζόγλειο. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους δύο προπονητές να «φορτώνουν» τον χώρο του κέντρου (4-3-1-2 ο Μπάγεβιτς με τον Σκόκο πίσω από τους επιθετικούς και τον Μπασινά στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής, 4-3-3 ο Κατσαβάκης με τους Γκαρσία δεξιά και Επστάιν αριστερά να υποστηρίζουν τον Αγρίτη) και να εξουδετερώνουν σε μεγάλο βαθμό τα αντίπαλα ατού. Πρώτος απείλησε ο Ηρακλής με έναν ωραίο συνδυασμό Αγρίτη-Επστάιν στο 3’ και σουτ του Γερμανού που μπλόκαρε ο Σάχα. Η ΑΕΚ απάντησε στο 7’, με τον Κυργιάκο να πιάνει την κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μπασινά και τον Μπλάνκο να λειτουργεί σαν αμυντικός (!) και να απομακρύνει άθελα του την μπάλα που είχε τροχιά προς την εστία του Κοβαλέφσκι. Δίχως να μπορεί να επιβάλλει απόλυτα το παιχνίδι της, η «Ένωση» ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ μέρους. Τζεμπούρ και Μπασινάς έκαναν καλή δουλειά από δεξιά και στο 17’ συνεργάστηκαν άψογα σε εκτέλεση φάουλ του πρώτου, αλλά η κεφαλιά του Γαλλοαλγερινού πέρασε λίγο άουτ. Πολύ καλά πήγαινε και ο Ενσαλίβα (έπεσε πολύ στην επανάληψη) και λιγότερο καλά ο Πελετιέρι που ξεκίνησε βασικός απόψε. Ή τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήταν και πάλι για την ΑΕΚ στο 19’. Ο Σκόκο έκανε φανταστική προσπάθεια από αριστερά, απέφυγε πρώτα τον Παπαζαχαρία και ύστερα τον Ιωαννίδη, όμως ο Κοβαλέφσκι επενέβη στο σουτ που εξαπέλυσε και αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του. «Κυανόλευκη» αντεπίθεση και διαμαρτυρίες Η ποιότητα του αγώνα ανέβηκε κατά πολύ στην επανάληψη, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και έγιναν πολύ επικίνδυνοι με την τριπλέτα Γκαρσία-Αγρίτη-Επστάιν. Ο «γηραιός» δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ ενώ οι παίκτες του διαμαρτυρήθηκαν δικαίως για την φάση του 50ου λεπτού, όταν ακυρώθηκε γκολ του Αγρίτη. Τι συνέβη τότε: Ο Ιωαννίδης έπιασε ένα σουτ από τα 30 μέτρα, ο Σάχα δεν μπλόκαρε σταθερά και ο Επστάιν πήρε το «ριμπάουντ» ξεκινώντας από κανονική θέση. Το πλασέ του Γερμανού βρήκε στο σώμα του Aργεντινού γκολκίπερ, η μπάλα έφτασε στον Αγρίτη που πλάσαρε εύστοχα και κάπου ενδιάμεσα ο επόπτης αποφάσισε να σηκώσει την σημαία του, χωρίς να υπάρχει λόγος και ο διαιτητής Λαμπρόπουλος ακύρωσε το γκολ... Να σημειωθεί επίσης πως στο πλασέ του Αγρίτη η μπάλα βρίσκει στο σώμα του (πεσμένου πάνω στην γραμμή) Επστάιν, όμως η υπόδειξη του βοηθού γίνεται νωρίτερα και μάλλον μπερδεύει περισσότερο τα πράγματα... Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν και άλλες προϋποθέσεις για το «1-0». Στο 56’ ο Σάχα σταμάτησε το σουτ του Αγρίτη έξω από την περιοχή ενώ ακόμα πιο σημαντική ήταν η ευκαιρία του Επστάιν στο 61’, όταν αφύλαχτος σε κόρνερ του Πίτου Γκαρσία σούταρε στην εξωτερική πλευρά της εστίας της ΑΕΚ... «Χτύπησε» με Μπλάνκο! Αφού αντεπεξήλθε στην πίεση του Ηρακλή, η ΑΕΚ ανέβηκε σταδιακά και κατάφερε να πετύχει εκείνη το γκολ που έκρινε την τύχη του ματς. Στο 68’, ο Μπάσινας εκετέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σκόκο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μπλάνκο την βρήκε με προβολή και την έστειλε από πολύ κοντά στα δίχτυα της εστίας του Κοβαλέφσκι... Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με το 1-0 σε βάρος τους, οι παίκτες του Κατσαβάκη δοκίμασαν να βγουν στην επίθεση για να πάρουν (έστω) τον βαθμό της ισοπαλίας, έδειχναν όμως να μην το πιστεύουν. Ο τεχνικός του «γηραιού» έριξε στην μάχη τους Γιάντση, Μπούρμπο και (αργότερα) Ρατόν αλλά παρότι και οι τρεις έδειξαν διάθεση δεν μπορούσαν να αλλάξουν την τύχη της αναμέτρησης. Η επιθετικότητα του Ηρακλή στα λίγα λεπτά που απέμεναν ως την λήξη εξαντλήθηκε σε ένα σουτ του Γκαρσία στο 86’ που κατέληξε στα χέρια του Σάχα...

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κοβαλέφσκι, Περπερίδης (77΄ Γιάντσης), Ιωαννίδης (78΄ Μπούρμπος), Βούκοβιτς, Παπαζαχαρίας (87΄ Κίκο Ρατόν), Κατσαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος, Γκαρσία, Αγρίτης

ΑΕΚ Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Ενσαλίβα (72΄ Πλιάτσικας), Τζεμπούρ (86΄ Εντίνιο), Μπασινάς, Μπλάνκο (91΄ Ζεράλδο Αλβες), Πελετιέρι, Κυργιάκος,