18 Ιαν 2009

Το πρώτο διπλό της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, με το τέρμα του Μπλάνκο στο 69’ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, κάνοντας το πρώτο της διπλό στη φετινή περίοδο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ. Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους, με την Ένωση να φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για ακυρωθέν τέρμα του Αγρίτη στο 50’.

Το ματς:

Αποστολή για την ΑΕΚ κόντρα στον Ηρακλή, ήταν να κάνει το πρώτο της διπλό στο φετινό πρωτάθλημα. Για να το κάνει αυτό, έπρεπε να φύγει με τη νίκη από το «Καυτανζόγλειο» όμως κάτι τέτοιο θα ήταν δύσκολο αφού ο Γηραιός στα τελευταία παιχνίδια με τον Μάκη Κατσαβάκη στον πάγκο, έχει δείξει ότι βρίσκεται σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση. Το συγκρότημα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ξεκίνησε αρκετά καλά είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και μόλις στο 3’ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όμως η κεφαλιά του Κυργιάκου βρήκε πάνω στον Μπλάνκο και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι ανώτεροι και με ενέργειες κυρίως του Σκόκο και του Τζεμπούρ προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Γηραιού. Ο Δικέφαλος χτύπησε ξανά στο 17’ αλλά η κεφαλιά του Τζεμπουρ πέρασε σύρριζα από το αριστερό δοκάρι του Πολωνού τερματοφύλακα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκόκο ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του. Ο Αργεντινός πέρασε όποιον βρήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ αλλά για ακόμη μία φορά ο πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν στη θέση του και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, αφού στη συνέχεια έπεσε αρκετά η απόδοση τους και δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Γηραιού, καθώς έβρισκαν μπροστά τους μια καλή οργανωμένη άμυνα. Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό… Ελάχιστες φάσεις και χωρίς φαντασία και από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο Ηρακλής ο οποίος δεν είχε απειλήσει καθόλου το Σάχα, όσο κυλούσαν τα λεπτά προσπαθούσε να ανεβάσει την απόδοση του ώστε να δημιουργήσει την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να έχει χάσει τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Αυτό που δεν είδαμε στο πρώτο μέρος καταφέραμε να το δούμε στο δεύτερο 45λεπτο… Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 50’, σε μία παράξενη φάση κατάφερε να βρει δίχτυα όμως το γκολ που πέτυχε ο Αγρίτης δεν μέτρησε ποτέ. Ο Επστάιν βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα, προσπάθησε να τον νικήσει αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Αγρίτη, έκανε το πλασέ, βρήκε στον πεσμένο πάνω στην γραμμή Επστάιν και κατέληξε στα δίχτυα, χωρίς όμως να μετράει το γκολ αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο «Γηραιός» μπήκε μεταμορφωμένος στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεποτυ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 56’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Επστάιν μέσα από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα. Κάπου εκεί, έπεσε η απόδοση των γηπεδούχων και η ΑΕΚ στο 68’ ευτύχισε να ανοίξει το σκορ βάζοντας γερές βάσεις για το πρώτος της διπλό στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μπασινάς στο κόρνερ από τα δεξιά, ο Σκόκο έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Μπλάνκο και ο τελευταίος μόνος μέσα στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κοβαλέφσκι. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να δημιουργείται κάτι το αξιόλογο με την Ενωση να κατακτά τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Περπερίδης (77΄ Γιάντσης), Ιωαννίδης (78΄ Μπούρμπος), Βούκοβιτς, Παπαζαχαρίας (87΄ Κίκο Ρατόν), Κατσαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος, Γκαρσία, Αγρίτης

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Ενσαλίβα (72΄ Πλιάτσικας), Τζιμπούρ (86΄ Εντίνιο), Μπασινάς, Μπλάνκο (90΄+ Ζεράλδο Αλβες), Πελετιέρι, Κυργιάκος, Γεωργέας, Σκόκο