14 Δεκ 2008

Στην 3η θέση της Μπουντεσλίγκα η Χέρτα

Περίοδο φόρμας φαίνεται ότι διανύει η Χέρτα που συνέτριψε με 4-0 στο Βερολίνο την Καρλσρούη και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Μπουντεσλίγκα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού την Πέμπτη στον κρίσιμο αγώνα για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, σκόραρε με τους Νίκου στο 8ο, Ντομοβτσίσκι στο 74ο, Λουστενμπέργκερ στο 86ο και Ραφαέλ στο 88ο. Ο Λουσιάν Φαβρ χρησιμοποίησε τους Ντρόμπνι, Φρίντριχ, Φον Μπέργκεν (70΄ Ντομοβτσίσκι), Κακά, Στάιν, Νταρντάι, Κάτσαρ (68΄ Λουστενμπέργκερ), Νίκου, Σισέρο, Πάντελιτς, Βορονίν (63΄ Ραφαέλ) Μεγάλο ματς έγινε στη Στουτγκάρδη, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μπάγερν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κεντίρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι Βαυαροί με τέρματα των Μπορόβσκι και Τόνι «γύρισαν» προσωρινά το ματς, αλλά στο 85΄ αποβλήθηκε ο Οντο και στο 90΄ ο Κεντίρα χάρισε στην ομάδα του το βαθμό της ισοπαλίας. Πλέον, η Χόφενχαϊμ χρειάζεται μία ισοπαλία στο αυριανό ματς με τη Σάλκε για να αναδεχθεί πρωταθλήτρια χειμώνα, στην παρθενική παρουσία της στη μεγάλη κατηγορία. Το Αμβούργο νίκησε 1-0 την Αϊντραχτ και ισοβαθμεί με τη Χέρτα. Στο παιχνίδι αυτό ο Νίκος Λυμπερόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο με την ομάδα της Φρανκφούρτης, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ έχουν ως εξής:
Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 2-1 (35' Ζιντάν, 55' Σαχίν - 80' Φαν ντεν Μπεργκ)
Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 2-1 (27΄ Μερτεζάκερ, 63΄ Ζόσουε - 3΄ Γκέντνερ)
Αμβούργο-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (59΄ Πέτριτς)
Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (45΄+, 90΄ Κεντίρα - 48΄ Μπορόβσκι, 66΄ Τόνι)
Λεβερκούζεν-Κότμπους 1-1 (77΄ Ρόλφες - 90΄+ Σάο)
Ανόβερο-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (32΄ Στάινερ - 59΄ Βισνιάρεκ)
Χέρτα Βερολίνου-Καρλσρούη 4-0 (8΄ Νίκου, 74΄ Ντομοβτσίσκι, 86΄ Λουστενμπέργκερ, 88΄ Ραφαέλ)
Μπόχουμ-Κολωνία 1-2 (58΄ Νταμπρόβσκι - 44΄ ΜακΚένα, 87΄ Ισιάκου)
Χοφενχάιμ-Σάλκε 14/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 17 αγώνες)
Μπάγερν Μονάχου 35 Χοφενχάιμ 34 -16αγ. Χέρτα Βερολίνου 33 Αμβούργο 33 Λεβερκούζεν 32 Ντόρτμουντ 29 Βέρντερ Βρέμης 26 Βόλφσμπουργκ 26 Σάλκε 26 -16αγ. Στουτγκάρδη 25 Κολωνία 22 Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 19 Ανόβερο 17 Αρμίνια Μπίλεφελντ 14 Καρλσρούη 13 Κότμπους 13 Μπόχουμ 11 Γκλάντμπαχ 11